Sporting Dreams                             

The S-League

 

Monarch Edition

 

-   news   -   results   -   div one   -   div two   -   div three   -   statistics   -   averages   -   honours   -

-   rider search by GSA   -   rider search by name   -   transfer list   -   international standings/averages   -

Honours Board

 

League Championship

Yr

Winners

Runners Up

Third

SL19

Sankey Sharks

Southampton Scorpions

Ramsgate Rams

SL18

Southampton Scorpions

Ramsgate Rams

Laceby Avenues

SL17

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

Southampton Scorpions

SL16

Ramsgate Rams

Don Valley Vipers

Quantock Rangers

SL15

Ramsgate Rams

Southampton Scorpions

Sankey Sharks

SL14

Sankey Sharks

Exeter Falcons

Quantock Rangers

SL13

Sankey Sharks

Quantock Rangers

Exeter Falcons

SL12

Ramsgate Rams

Exeter Falcons

Barking Clan

SL11

Southampton Scorpions

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL10

Southampton Scorpions

Irlam Tigers

Don Valley Vipers

SL9

Don Valley Vipers

Manchester Marlins

Merseyside Marauders

SL8

Don Valley Vipers

Battersea Bulldogs

Irlam Tigers

SL7

Don Valley Vipers

Quantock Rangers

Irlam Tigers

SL6

Quantock Rangers

Irlam Tigers

Don Valley Vipers

SL5

Irlam Tigers

Don Valley Vipers

Manchester Marlins

SL4

Framlingham Lancers

Manchester Marlins

Don Valley Vipers

SL3

Manchester Marlins

Irlam Tigers

Framlingham Lancers

SL2

Irlam Tigers

Manchester Marlins

Glasgow Kiss

SL1

Irlam Tigers

Glasgow Kiss

Merseyside Marauders

 

KOC

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Sankey Sharks

Exeter Falcons

SL18

Southampton Scorpions

Laceby Avenues

SL17

Southampton Scorpions

Don Valley Vipers

SL16

Quantock Rangers

Don Valley Vipers

SL15

Sandwell Scorpions

Quantock Rangers

SL14

Sankey Sharks

Southampton Scorpions

SL13

Sankey Sharks

Gateshead Gladiators

SL12

Ramsgate Rams

Exeter Falcons

SL11

Don Valley Vipers

Exeter Falcons

SL10

Don Valley Vipers

Merseyside Marauders

SL9

Don Valley Vipers

Merseyside Marauders

SL8

Don Valley Vipers

Merseyside Marauders

SL7

Southampton Scorpions

Irlam Tigers

SL6

Don Valley Vipers

Southampton Scorpions

SL5

Irlam Tigers

Orkney Outlaws

SL4

Don Valley Vipers

Merseyside Marauders

SL3

Don Valley Vipers

Irlam Tigers

SL2

Don Valley Vipers

Framlingham Lancers

SL1

Hainault Hawks

Friston Foresters

 

4TT

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Southampton Scorpions

Cradley Heath Hammers

SL18

Ramsgate Rams

Southampton Scorpions

SL17

Ramsgate Rams

Southampton Scorpions

SL16

Ramsgate Rams

Newquay Knights

SL15

Ramsgate Rams

Southampton Scorpions

SL14

Quantock Rangers

Irlam Tigers

SL13

Sankey Sharks

Tiverton Texans

SL12

Ramsgate Rams

Battersea Bulldogs

SL11

Manchester Marlins

Exeter Falcons

SL10

Exeter Falcons

Don Valley Vipers

SL9

Don Valley Vipers

Battersea Bulldogs

SL8

Don Valley Vipers

Quantock Rangers

SL7

Irlam Tigers

Southampton Scorpions

SL6

Don Valley Vipers

Framlingham Lancers

SL5

Framlingham Lancers

Battersea Bulldogs

SL4

Don Valley Vipers

Bognor Boxers

SL3

Framlingham Lancers

Irlam Tigers

SL2

Framlingham Lancers

Irlam Tigers

SL1

Irlam Tigers

Midland Rebels

 

Pairs Championship

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Cradley Heath Hammers

Southampton Scorpions

SL18

Ramsgate Rams

Southampton Scorpions

SL17

Sankey Sharks

Stepps Slickers

SL16

Ramsgate Rams

Don Valley Vipers

SL15

Sankey Sharks

California Poppies

SL14

Sankey Sharks

Quantock Rangers

SL13

Merseyside Marauders

Southampton Scorpions

SL12

Ramsgate Rams

Sankey Sharks

SL11

Don Valley Vipers

Sankey Sharks

SL10

Southampton Scorpions

Irlam Tigers

SL9

Don Valley Vipers

Battersea Bulldogs

SL8

Don Valley Vipers

Quantock Rangers

SL7

Quantock Rangers

Irlam Tigers

SL6

Quantock Rangers

Irlam Tigers

SL5

Don Valley Vipers

Framlingham Lancers

SL4

Framlingham Lancers

Battersea Bulldogs

SL3

Irlam Tigers

Framlingham Lancers

SL2

Irlam Tigers

Framlingham Lancers

SL1

Hainault Hawks

Framlingham Lancers

 

European Cup

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Horsens

Ramsgate Rams

SL18

Southampton Scorpions

Ramsgate Rams

SL17

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL16

Ramsgate Rams

Quantock Rangers

SL15

Southampton Scorpions

Quantock Rangers

SL14

Sankey Sharks

Gateshead Gladiators

SL13

Barking Clan

Exeter Falcons

SL12

Ramsgate Rams

Lublin

SL11

Lublin

Pila

SL10

Malmo

Don Valley Vipers

SL9

Lublin

Malmo

SL8

Krakow

Lublin

SL7

Krakow

Lublin

SL6

Prague

Plock

SL5

Lublin

Manchester Marlins

SL4

Lublin

Plock

SL3

Irlam Tigers

Krakow

SL2

Oslo

Pori

SL1

Plock

Krakow

 

Division Two

Yr

Winners

Runners Up

Third

SL19

Merseyside Marauders

St Peters Scions

Sittingbourne Stags

SL18

Newquay Knights

Exeter Falcons

Swindon Penguins

SL17

Cradley Heath Hammers

Laceby Avenues

St Peters Scions

SL16

Glendale Ghosts

Barking Clan

Swindon Penguins

SL15

Altrincham Panthers

MK Knights

Jericho Jack Russells

SL14

Barking Clan

Sandwell Scorpions

Gateshead Gladiators

SL13

Don Valley Vipers

California Poppies

Altrincham Panthers

SL12

Quantock Rangers

Tiverton Texans

Sandwell Scorpions

SL11

Sankey Sharks

Merseyside Marauders

Barking Clan

SL10

Exeter Falcons

Hartlepool Hornets

Battersea Bulldogs

SL9

Framlingham Lancers

California Poppies

Ramsgate Rams

SL8

Dunmow Dragons

Newquay Knights

Wandsworth Rams

SL7

Manchester Marlins

Battersea Bulldogs

Gateshead Gladiators

SL6

Friston Foresters

Orkney Outlaws

Newquay Knights

SL5

Dunmow Dragons

Battersea Bulldogs

Quantock Rangers

SL4

Bognor Boxers

Parkway Pirates

California Poppies

SL3

Don Valley Vipers

Poole Lions

Sankey Sharks

SL2

Framlingham Lancers

Southampton Scorpions

Newquay Knights

SL1

Bridgwater Admirals

Newcastle Hornets

Derby Jets

 

Division Three

Yr

Winners

Runners Up

Third

SL19

Dunmow Dragons

Somerset Smilers

Denaby Devils

SL18

Tottenham Turnpikes

Buxton Braves

Lye Tigers

SL17

California Poppies

Stepps Slickers

Sittingbourne Stags

SL16

Laceby Avenues

St Peters Scions

Newquay Knights

SL15

Dunmow Dragons

Lye Tigers

Swindon Penguins

SL14

Glendale Ghosts

Liden Lions

York Imps

SL13

Kings Heath Knights

Bradford Stars

Newquay Knights

SL12

Wimborne Wizards

MK Knights

Gateshead Gladiators

SL11

Nottingham Ducks

Fairstead Fire

Newington Knights

SL10

Glendale Ghosts

Barking Clan

Ashwood Aces

SL9

Exeter Falcons

Tiverton Texans

Altrincham Panthers

SL8

Ramsgate Rams

Langley Lions

Barking Clan

SL7

Hartlepool Hornets

Wandsworth Rams

Ashwood Aces

SL6

Barking Clan

Langley Lions

Cradley Heath Hammers

SL5

Great Barr Bandits

Orkney Outlaws

Wandsworth Rams

SL4

Battersea Bulldogs

Gateshead Gladiators

Friston Foresters

SL3

Hitchin Comets

Parkway Pirates

Clothall Cyclones

SL2

Don Valley Vipers

Quantock Rangers

Exeter Falcons

SL1

Hainault Hawks

California Poppies

Southampton Scorpions

 

Division One Cup

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Altrincham Panthers

Sankey Sharks

SL18

Southampton Scorpions

Ramsgate Rams

SL17

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL16

Ramsgate Rams

Quantock Rangers

SL15

Ramsgate Rams

Sankey Sharks

SL14

Sankey Sharks

Don Valley Vipers

SL13

Southampton Scorpions

Quantock Rangers

SL12

Exeter Falcons

Irlam Tigers

SL11

Don Valley Vipers

Manchester Marlins

SL10

Don Valley Vipers

Manchester Marlins

SL9

Manchester Marlins

Quantock Rangers

SL8

Don Valley Vipers

Merseyside Marauders

SL7

Southampton Scorpions

Don Valley Vipers

SL6

Irlam Tigers

Don Valley Vipers

SL5

Manchester Marlins

Don Valley Vipers

SL4

Manchester Marlins

Southampton Scorpions

SL3

Framlingham Lancers

Irlam Tigers

SL2

Irlam Tigers

Glasgow Kiss

SL1

Irlam Tigers

Merseyside Marauders

 

Division Two Cup

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Sandwell Scorpions

Merseyside Marauders

SL18

Newquay Knights

Exeter Falcons

SL17

St Peters Scions

Merseyside Marauders

SL16

Glendale Ghosts

Swindon Penguins

SL15

Altrincham Panthers

Nottingham Ducks

SL14

Sandwell Scorpions

Cradley Heath Hammers

SL13

Cradley Heath Hammers

Gateshead Gladiators

SL12

Tiverton Texans

Sandwell Scorpions

SL11

Ashwood Aces

Newquay Knights

SL10

Exeter Falcons

Tiverton Texans

SL9

Ramsgate Rams

Cradley Heath Hammers

SL8

Wandsworth Rams

Sankey Sharks

SL7

Battersea Bulldogs

Sandwell Scorpions

SL6

Gateshead Gladiators

Friston Foresters

SL5

Sankey Sharks

Dunmow Dragons

SL4

Bognor Boxers

Crewe Potters

SL3

Don Valley Vipers

Poole Lions

SL2

Framlingham Lancers

Southampton Scorpions

SL1

Derby Jets

Bridgwater Admirals

 

Division Three Cup

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Jericho Jack Russells

Dunmow Dragons

SL18

Bolsover Knights

Border Reivers

SL17

California Poppies

Inverness Raptors

SL16

St Peters Scions

Sittingbourne Stags

SL15

Dunmow Dragons

Swindon Penguins

SL14

Glendale Ghosts

Liden Lions

SL13

Kings Heath Knights

Lye Tigers

SL12

Lye Tigers

Newquay Knights

SL11

Lye Tigers

Nottingham Ducks

SL10

Lye Tigers

Barking Clan

SL9

Elmstead Charge

Tiverton Texans

SL8

Tiverton Texans

Langley Lions

SL7

Hartlepool Hornets

Tiverton Texans

SL6

Barking Clan

Langley Lions

SL5

Barking Clan

Belle Vue Diamonds

SL4

Battersea Bulldogs

Gateshead Gladiators

SL3

Hitchin Comets

Clothall Cyclones

SL2

Don Valley Vipers

Exeter Falcons

SL1

Don Valley Vipers

Hainault Hawks

 

Junior League

Yr

Winners

Runners Up

SL19

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL18

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL17

Barking Clan

Don Valley Vipers

SL16

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL15

Don Valley Vipers

Ramsgate Rams

SL14

Don Valley Vipers

Cradley Heath Hammers

SL13

Don Valley Vipers

Quantock Rangers

SL12

Don Valley Vipers

Irlam Tigers

SL11

Don Valley Vipers

Merseyside Marauders

SL10

Don Valley Vipers

Southampton Scorpions

SL9

Manchester Marlins

Don Valley Vipers

SL8

Don Valley Vipers

Framlingham Lancers

SL7

Don Valley Vipers

Southampton Scorpions

SL6

Don Valley Vipers

Southampton Scorpions

SL5

Manchester Marlins

Irlam Tigers

SL4

Manchester Marlins

Sandwell Scorpions

SL3

Irlam Tigers

Don Valley Vipers

SL2

Don Valley Vipers

Newcastle Hornets

SL1

Clothall Cyclones

Don Valley Vipers

 

 

Club Rankings

 

Pos

(last) Club Pts

1

2 Southampton Scorpions 822

2

1 Ramsgate Rams 815

3

4 Sankey Sharks 632

4

3 Don Valley Vipers 603

5

5 Quantock Rangers 557

6

9 Altrincham Panthers 412

7

6 Exeter Falcons 403

8

8 Cradley Heath Hammers 402

9

7 Sandwell Scorpions 394

10

10 Merseyside Marauders 361

11

12 California Poppies 326

11

13 Dunmow Dragons 326

13

11 Newquay Knights 320

14

15 Lye Tigers 308

15

14 Gateshead Gladiators 303

16

17 Laceby Avenues 281

17

19 Jericho Jack Russells 258

18

18 Swindon Penguins 215

19

16 Barking Clan 210

19

25 Sittingbourne Stags 210

21

23 St Peters Scions 209

22

28 Manor Miracles 181

23

20 Glendale Ghosts 167

24

21 Irlam Tigers 161

24

26 Tottenham Turnpikes 161

26

22 MK Knights 151

27

24 Stepps Slickers 139

28

34 Buxton Braves 134

29

38 Bolsover Knights 126

30

27 Tiverton Texans 119

31

46 Somerset Smilers 111

32

29 Nottingham Ducks 103

33

30 Ashwood Aces 98

34

31 Liden Lions 96

34

45 Border Reivers 96

36

41 Blackpool Dukes 92

37

32 Poole Potters 91

38

33 Manchester Marlins 89

39

35 Battersea Bulldogs 77

40

36 York Imps 75

40

37 Bristol Staffies 75

42

39 Framlingham Lancers 63

43

40 Hull Ravens 60

43

  Denaby Devils 60

45

  West Fife Rhinos 51

46

42 Kings Heath Knights 49

47

43 Inverness Raptors 46

48

44 Hartlepool Hornets 45

49

46 Fairstead Fire 43

50

48 Dalgety Bay Pirates 35

50

  London Jaguars 35

52

49 Witham Pirates 33

53

49 Wimborne Wizards 32

54

51 Wandsworth Rams 30

55

52 Andersson Aces 28

56

53 Bradford Stars 24

56

53 Eastbourne Bulldogs 24

58

55 Friston Foresters 21

59

56 Langley Lions 20

60

57 Parkway Pirates 19

61

58 Jersey Royals 15

62

59 Bovington Beavers 14

62

60 Elmstead Charge 14

64

61 Newington Knights 12

65

62 Carlisle Comets 11

65

63 Orkney Outlaws 11

65

64 Crewe Potters 11

68

64 Great Barr Bandits 10

68

67 Wednesbury Wheelers 10

70

66 Solihull Ravens 9

71

69 Poole Lions 8

71

69 Bognor Boxers 8

71

69 Clothall Cyclones 8

71

73 Newcastle Rebels 8

75

67 Hull Boxers 7

75

69 Foxhall Foxes 7

77

75 St Ives Pirates 6

77

75 Derby Jets 6

79

74 Hainault Hawks 5

79

75 Hitchin Comets 5

81

75 Glasgow Kiss 4

81

79 Stoke Stars 4

81

79 Belle Vue Diamonds 4

81

81 Bridgwater Admirals 4

81

81 Midland Rebels 4

81

81 Ugley Urchins 4

81

81 Common Lane Commandos 4

81

81 Fenny Flyers 4

89

81 Coventry Wasps 3

90

87 Westgate Thundercats 2

90

88 Witham Crusaders 2

90

88 Ipswich Angels 2

90

88 Bognar Boxers 2

90

88 Boston Invaders 2

90

88 Rye House Enders 2

90

88 Ipswich Raiders 2

90

88 Solway Spitfires 2

90

88 Delaval Diamonds 2

90

88 Swindon Crocodiles 2

90

88 Atherstone Adders 2

90

88 Workington Tigers 2

 

   2012 SportingDreams. All Rights Reserved.